Objednajte sa

Kurzy jógy

Kurzy jógy v Yoga Room Čerešne

Hatha jóga

Joga, ktorá je zameraná na fyzické zdravie a duševnú pohodu. Zlatá stredná cesta, pokiaľ hľadáte niečo medzi relaxačným a náročným cvičením.

Hatha yoga je systém jogy, ktorého hlavnou súčasťou sú ásany, pránájáma a meditácie. Cieľom týchto troch prvkov je očista tela i duše, čo pôsobí na zlepšenie psychického i fyzického zdravia. Názov vznikol spojením slabík ha (slnečná energia) + tha (mesačná energia) a definuje hlavnú myšlienku hatha yogy – vyrovnanie dvoch základných energií. Hatha yoga sa sústredí na ovládanie tela, jeho prečistenie a udržanie v zdravom, dokonalom stave. Ide o radikálnu očistu celého organizmu. Hatha yoga je vhodná pre úplných začiatočníkov a pre tých, ktorí nechcú poznať iba asány, ale majú záujem ponoriť sa hlbšie do tajomstiev jogy.

Iyengar jóga

“Každý vie, že len zdravé rastliny a stromy rodia voňavé kvety a prinášajú chutné ovocie. Takže zdravý človek kvitne, vyžaruje šťastie a usmieva sa, ako slnečné lúče.” – B.K.S. Iyengar

Iyengar sa k joge dostal, podobne ako mnohí iní, vďaka zdravotným problémom. Najskôr sa venoval štúdiu jogy a v roku 1936 ju začal vyučovať a založil vlastnú školu jogy. Tento významný jogín zomrel vo veku 95 rokov. Vďaka jeho celoživotnému úsiliu je na svete mnoho centier Iyengar jogy. Napísal tiež viacero kníh, ktoré sú medzi vyznávačmi jogy populárne.

Okrem dôrazu na individualitu, zmysel pre detail a nepreceňovanie spirituality, je Iyengar joga známa používaním rozličných cvičebných pomôcok. Na lekciách tohto druhu jogy sa stretnete s dekami, páskami, vankúšmi či kreslami, ktoré slúžia práve na dosiahnutie dokonalosti jednotlivých pozícií s ohľadom na výnimočnosť každého človeka.

Cieľom Iyengar jogy je dokonale zharmonizovať jogové pozície s dýchaním, pričom tieto dva prvky sú zladené s tretím, ktorý tiež patrí medzi kľúčové, a tým je načasovanie, resp. zotrvanie v konkrétnej pozícii. Domnievať sa, že tento druh jogy je iba o pozíciách a správnom dýchaní, nie je správne (zohľadnených je v nej všetkých osem aspektov ashtanga jogy). Ovládanie tela je však akousi vstupnou bránou k ovládaniu mysle, čiže aj v Iyengar joge platí, že telo a myseľ sú prepojené. V praxi to znamená napríklad i to, že Iyengar joga je zameraná na rozvíjanie sily, pohyblivosti, stability, ale jej cieľom je i eliminovať stres a vnútorné napätie.

Tento druh jogy je vhodný naozaj pre všetkých bez ohľadu na vek či fyzickú kondíciu za predpokladu, že im vyhovujú pomalé jogové štýly. Keďže sa veľký dôraz kladie na individualitu a používané cvičebné pomôcky napomáhajú vykonávať jednotlivé jogové pozície, Iyengar joge sa môžu venovať mladší, starší i ľudia so zdravotnými problémami (bolesť chrbta, nespavosť, depresie a pod.).

Jóga pre menopauzu

Joga pre menopauzu je prírodná liečba na základe zostavy cvikov a určená špeciálne pre ženy s problémami, spôsobenými hormonálnou nerovnováhou.

Čo sa v kurze naučíte?
To, ktoré konkrétne pozície vám pomôžu napríklad pri návaloch, únave, depresii, problémoch so spaním či problémoch s trávením.
Ktorým pozíciám by ste sa mali naopak vyhnúť, aby ste si dané problémy ešte nezhoršilI.

Ukážeme si rôzne variácie pozícií, podložení s valcami, dekami, stoličkou, aby ste si mohli každú pozíciu prispôsobiť vášmu telu.
Na každej lekcii sa budeme chvíľku venovať pranayame – dychovým cvičeniam. Ukážeme si špeciálne techniky a spôsoby dýchania, ktoré vám pomôžu pri návaloch, pri zadýchavaní sa alebo keď ste v strese.
Celý obsah kurzu a zameranie lekcií bude maximálne prispôsobované vám. Každá jedna žienka bude mať možnosť vyskúšať si, čo najlepšie pomáha práve jej hlavne na problémy s návalmi, nespavosť, únava a trávenie. Ukážem vám, ktoré pozície sú pre dané problémy “top”.

Minimálny počet pre otvorenie kurzu je 5 ľudí.

Kontraindikácie: ak Vám lekár zakázal akúkoľvek fyzickú aktivitu.

Fyzio jóga pre seniorov

Cvičenie je zamerané na rehabilitáciu a prevenciu. Pridať sa môže každý kto má chuť vyskúšať účinky pomalých cvikov robených v súlade so signálmi tela. Máte možnosť pomocou joga cvičení zobrať svoje fyzické a mentálne zdravie do svojich rúk a svojim pričinením pomocou viac ako tisícročnej metódy – jogy (vedy o umení prežiť svoj život čo najzmysluplnejším spôsobom) dosiahnuť čo najväčšie zlepšenie.

 

Zaregistrujte sa, ak sa vo vašom tele objavia nasledujúce príznaky:

 • obmedzená pohyblivosť kĺbov
 • bolesti ramien, či drieku
 • nepružná chrbtica
 • ohnutý chrbát
 • dýchavičnosť
 • tŕpnutie prstov
 • bolesť v zápästiach
 • nedefinovateľné napätie v tele
 • nervozita bez zjavnej príčiny, atď.

 

Čo je preto potrebné urobiť:

 • prihlásiť sa do nášho joga kurzu a pravidelne ho navštevovať
 • vymedziť si čas na pravidelné denné cvičenie
 • a ak si nie ste istí, či sa joge môžete venovať, navštíte Vášho ošetrujúceho lekára a vyžiadajte si jeho súhlas.

Akro jóga

Akro joga – ideálne cvičenie pre dvoch!

Akro joga je komplexným cvičením vhodným pre každého, kto chce objaviť ďalšie dimenzie pohybu, komunikácie a hravosti vo dvojici. Zdieľaný zážitok, ktorý nadchne vaše telo aj myseľ.

U akro jogy viac ako u iných typov jogy platí, že nasýti zážitkami a prežitkami vaše telo aj myseľ. Ponúka veľmi silové pozície, pri ktorých sa musíte s partnerom úplne zohrať a dôverovať si. U tých najťažších je dôležitá úloha spottera, tretieho človeka, ktorý vás istí a pomáha vám so správnym prevedením cvičenia. Pri iných pozíciách si zas pretiahnete svaly či uvoľníte natiahnuté kĺby. Existujú tiež čisto terapeutické zostavy pozícií, pri ktorých skôr príjemne zrelaxujete ako posilňujete. Každý si tak môže nájsť tie svoje cviky, pri ktorých je mu dobre.

Priebeh lekcií je nastavený tak, aby ich zvládol aj úplný začiatočník. Sú určené pre všetkých bez ohľadu na vek či predchádzajúce skúsenosti s jogou a akrobaciou. Vítaní sú jednotlivci aj dvojice, rovnako i menšie skupiny cvičiacich.

Aké sú benefity Acro Yogy? Naši klienti získajú „wow“ pocit z toho, čo všetko zrazu dokážu. Prekonajú vlastný strach a obavy. Zlepšia si koordináciu a flexibilitu tela, nájdu ľahkosť v pohybe.

Thajská jógová masážna terapia

Thajská jógová masáž bola ovplyvnená systémom tradičnej čínskej medicíny, Ajurvédy a medicíny juhovýchodnej Ázie. Je stará približne 2500 rokov a skrýva v sebe staré liečebné umenie. Počas masáže sa pracuje s energetickými dráhami – sény. Jednotlivými technikami sa v sénach odstraňuje napätie ako aj blokády, takže energia môže tiecť voľnejšie. Je to obdobné ako u akupunktúry, iba namiesto používania ihiel sa pracuje dlaňami, prstami, palcami, lakťami a nohami. V kombinácií s pomalými a plynulými cvikmi, ktoré sa využívajú aj pri cvičení jógy, dôjde postupne k uvoľneniu celého tela. Práve vďaka tomuto jedinečnému spojeniu techník, ktoré v sebe skrýva umenie jógy, meditáciu, reflexológiu, akupresúru dochádza k obnoveniu toku energie do celého tela a to napomáha zlepšiť zdravie masírovaného. Pomocou masáže dosiahne klient lepšiu flexibilitu, stimulujú sa jeho vnútorné orgány, zlepšuje sa okysličenie krvi a upokojuje sa myseľ. Masáž je vykonávaná v ľahkom, pohodlnom oblečení.

 

Indikácie:

 • Zlepšenie krvného obehu
 • Uvoľnenie svalstva, zlepšenie flexibility a mobility svalstva
 • Zlepšenie správneho držania tela, lepšia rovnováha tela
 • Pri športovcoch lepšia fyzická výkonnosť
 • Pomoc pri bolestiach chrbta
 • Posilnenie kĺbov ako aj pri chronických ochoreniach kĺbov
 • Zabraňuje degeneratívnym ochoreniam
 • Spomalenie procesu starnutia
 • Prevencia a posilnenie imunity
 • Zvýšenie vnútornej energetickej hladiny
 • Zvýšenie vitality a zdravia
 • Zvýšenie fyzickej a psychickej výdrže

 

Kontraindikácie:

 • Vysoký stupeň ostreoporózy
 • Kŕčové žily, zápaly hlbokých žíl, arteroskleróza, hemofília
 • Hernie ako pruh brušnej steny alebo hernia platničky
 • Čerstvé poúrazové stavy, zlomeniny
 • Reumatická artritída
 • Rakovina – nádorové ochorenia
 • Určité obmedzenia počas menštruácie, v tehotenstve prvý mesiac po pôrode a pri veľmi vysokom krvnom tlaku.