Klasická masáž a myofasciálne techniky
Spojenie klasickej celotelovej olejovej masáže s úvodnou cielenou technikou, ktorá predstavuje uvoľnenie svalov, fascií, podkožia a kože.
Klasická masáž je považovaná za vynikajúci liečebný postup a je základom všetkých masáží. Je najviac využívaná pre širokú oblasť jej liečebných účinkov a zároveň malú záťaž organizmu. Masér pri nej vykonáva sériu masážnych hmatov s liečebným alebo preventívnym účinkom. Aplikuje sa na rôznych častiach tela. Klasická masáž je indikovaná najmä pri problémoch s pohybovým aparátom, pri poúrazových a pooperačných stavoch.
Myofasciálna technika pôsobí na fascie na všetkých úrovniach. Fascia je obal svalu a predstavuje pokrývku, ktorá je jeho neoddeliteľnou súčasťou. Táto súvislá vrstva spája každú časť nášho tela a bez nej by naše orgány ani zďaleka neboli na svojich miestach. Jej stuhnutie negatívne pôsobí na celý organizmus, vnútorné orgány, nervový, krvný či lymfatický systém. Preto je veľmi dôležité, aby boli fascie voľné a pohyblivé. Po takomto uvoľnení sa pokračuje klasickou masážou s použitím olejov, kde sa svaly krásne opracujú a dostaví sa očakávaný relax.
Hlavné účinky masáže:
Zdravotné kontraindikácie.
Klasickú masáž vynechajte, ak sa cítite mimoriadne unavený alebo vyčerpaný, máte za sebou operáciu brušnej dutiny alebo hrudníka, máte varixy na dolných končatinách, infekciu kože alebo lokálne postihnuté miesta po zápaloch žíl a trombóze.
Pri ochorení chrbtice, predovšetkým krčného a bedrového úseku, konzultujte masáž so svojím lekárom.
Relaxačná masáž
Celotelová masáž nesie pomenovanie podľa sprievodných prejavov dnešnej modernej doby a pomáha odstrániť napätie na psychickej aj fyzickej úrovni.
Psychické vypätie prináša rôzne telesné prejavy, akými sú zmeny nálad, stres, nervozita, úzkosť, depresia, vyčerpanosť a pod. Tieto príznaky ovplyvňujú aj fyzickú kondíciu ľudského tela. Svaly sa stávajú napätými, stuhnutými a zvyknú sa zablokovať. Úlohou terapeuta je pomocou masáže a stimulácie správnych bodov uvoľniť prúdenie energie v celom tele a ukľudniť celý nervový systém.
Hlavné účinky masáže:
Masáž lávovými kameňmi
Príjemná relaxačná a posilňujúca masáž, pri ktorej sa masíruje celé telo pomocou liečivých éterických olejov a lávovými kameňmi.
Masáž sa vykonáva pomocou kamennej techniky, ktoré takisto patria k hodnotným zdrojom prírodnej medicíny. Obsahujú výťažky z liečivých rastlín a majú pozitívny vplyv na zdravie a psychiku. Pri masáži sa používajú jemné, dlhé a kĺzavé ťahy po celom tele, ktoré oživujú, prinášajú pocit harmónie a úľavy, zlepšujú psychiku, imunitný systém, regenerujú celé telo a zlepšujú tok lymfy v tele.
Hlavné účinky masáže:
Bankovanie
Princíp bankovania spočíva v prikladaní špeciálnych nádobiek s nahriatym vzduchom na problémové miesta. Tie prekrvia pokožku, uvoľnia svaly a zmiernia bolesti pohybového aparátu.
Bankovanie urýchľuje tkanivový metabolizmus, zlepšuje krvný obeh a podporuje lymfatický systém, uvoľňuje svalový tonus a zmierňuje bolesti ramien, kolien aj chrbta. Bankovanie je vhodné pri doliečovaní pri infarktov, pri astme, alergiách či dokonca menštruačných poruchách a zápaloch. Pozitívne vplýva na svaly, kĺby, kožu aj tráviacu sústavu. Táto metóda posilňuje obranyschopnosť tela a zlepšuje imunitu.
Bankovanie je vhodným druhom masáže pri:
Masáž chrbta
Zameriava sa na problémové partie tela, ktoré sú počas dňa vystavené stresu a preťaženiu v dôsledku čoho vznikajú rôzne nepríjemné prejavy.
Masáž častí tela patrí takisto k veľmi obľúbeným rovnako ako klasická celotelová masáž. Jediný rozdiel je v tom, že počas tejto masáže sa terapeut zameriava na tie partie, ktoré sú najviac problémové. Ide predovšetkým o oblasť krčnej alebo celej chrbtice, trapézov, hlavy, sedacích svalov, dolných a horných končatín. Na základe individuálnych ťažkostí alebo preferencie si môže klient zvoliť, akú časť tela si praje vymasírovať. Masáž prináša predovšetkým uvoľnenie a zmiernenie bolesti, opuchov či kŕčov v lokálnej oblasti, ktorú zároveň vyživuje a regeneruje. Pomáha pri zlepšení cirkulácie krvi a odstránení škodlivých látok z tela.
Hlavné účinky masáže:
Masáž hlavy
Masáž sa venuje napríklad oblasti trapéz, krku a hlavy. Pomáha zmierniť stres a negatívne emócie, ktoré sa nahromadia v človeku. Masáž sa vykonáva v rovnomernom rytme, jemným masírovaním sa uvoľňujú blokády a napätie.
V Indii sa masáž hlavy využíva už viac ako tisíc rokov. Ide o relaxačnu terapiu, ktorá má základy v ajurvédskom liečení. Masáž sa venuje napríklad oblasti trapéz, krku a hlavy. Pomáha zmierniť stres a negatívne emócie, ktoré sa nahromadia v človeku. Masáž sa vykonáva v rovnomernom rytme, jemným masírovaním sa uvoľňujú blokády a napätie.
Masáž pomáha zlepšiť náladu, relaxovať a zbaviť sa stresu. Prekrvuje pokožku, vďaka čomu podporuje rast vlasov a posilňuje ich. Indická masáž hlavy takisto pomáha zmierniť migrénu či očné napätie a zlepšuje koncentráciu. Dokáže takisto pomôcť pri nespavosti a poruchách spánku. V neposlednom rade masáž pomáha uvoľniť a regenerovať svalstvo v oblasti masírovaných častí tela, ktorými sú hlava, krk a trapézy.
Masáž je vhodná, ak vás trápi:
Reflexná masáž chodidiel
Príjemná upokojujúca masáž, ktorá stimuluje reflexné body na chodidlách, čím podporuje správnu činnosť vnútorných orgánov.
Chodidlo predstavuje mapu celého ľudského tela, ktorá nám napovedá o vnútornom stave organizmu. Vykonáva sa pomocou masírovania a stimulácie tých bodov, ktoré sú reflexnými zónami jednotlivých orgánov. Uvoľňuje pri tom rôzne energetické blokády, ktoré obnovujú tok energie. Práve tá umožňuje správne fungovanie ľudského tela a jej voľné prúdenie zabezpečuje predchádzanie vzniku ochorení. Je vynikajúca pri liečbe rôznych funkčných a chronických zdravotných problémov, degeneratívnych a niektorých reumatických ochoreniach chrbtice a kĺbov, cievnych ochoreniach a upravuje vegetatívne a endokrinné dysregulácie.
Hlavné účinky masáže:
Infrasauna v Yoga Room
Cieľom infrasáun a sáun je prehriatie ľudského organizmu s cieľom zlepšiť prekrvenie jednotlivých partií tela a stimulovať potenie, pri ktorom sa spolu s kvapkami potu z našej telesnej schránky vyplavujú toxické látky, ťažké kovy, karcinogény, nikotín a mnoho ďalších škodlivín. Intenzívne prekrvenie všetkých orgánov a pohybového aparátu zase zlepšuje látkovú výmenu v tele, v dôsledku čoho dochádza k dôkladnej očiste a obnove organizmu, ustupuje únava, zvyšuje sa fyzická a intelektuálna výkonnosť a tiež odolnosť proti chorobám.
Infrasauna uzrela svetlo sveta len pred niekoľkými desiatkami rokov, klasické fínske sauny alebo vlhké ruské sauny počítajú svoju históriu na pár storočí a turecké kúpele tu existovali dokonca už pred niekoľkými tisícročiami. Aj napriek tomu razantný nástup infrasáun vypovedá o ich širokej využiteľnosti a obľúbenosti najmä v rodinnom prostredí.
Klasickým príkladom efektu infražiarenia je slnko, ktorého blahodárne účinky všetci poznáme: ak sme v tieni, vnímame reálnu teplotu vzduchu, ale akonáhle sa dostaneme na priame slnko, vďaka infražiareniu aj v rovnako teplom vzduchu pocítime rýchle zahrievanie organizmu. Ale pozor, nemýľme si infralúče s UV žiarením, ktoré je vo väčších dávkach pre ľudský organizmus škodlivé. Infrasauny sa nahrievajú na teplotu 40 až 60 stupňov Celzia, preto ich môžu používať aj tí, ktorí do klasických sáun alebo kúpeľov zo zdravotných dôvodov nemôžu. Pobyt v infrasaune zaťažuje ľudský organizmus omnoho menej v porovnaní napr. s fínskou saunou, kde sa optimálna teplota pohybuje v rozmedzí 90 až 105 stupňov Celzia.
Je dokázané, že užívatelia infrasauny sa potia dvakrát až trikrát viac ako počas obdobnej procedúry v saune, čo dovoľuje dosiahnuť lepšieho účinku na zdravotný stav.